reklama

Stručne ku kríze alebo think-tankový brainwashing?

Po týždni „dovolenky" (u babky na vidieku s menšou dávkou agroturistiky) som si znova sadol k počítaču a hneď presurfoval noviny a stránky zo sveta politiky a ekonómie. Čuduj sa svetu, narazil som na pár analýz a článkov, ku ktorým by som sa rád stručne vyjadril.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

To tu už nikto nič negarantuje?

Piatykrát v priebehu mesiaca čítam o vývoji cien striebra a zlata na trhoch. Na ďalší mesiac hneď narazím na články, v ktorých sa píše o podozreniach z manipulácii cien zlata, ropy a medzibankovej sadzby LIBOR finančnými inštitúciami. Prvé čo ma napadlo bolo, že tie analýzy vývoja cien zlata a striebra sú asi na nič, keďže podľa prominentných bankárov je manipulovanie sadzbou LIBOR len špička ľadovca. Ďalej ma len všetky tieto informácie utvrdzujú v tom, že finančný svet od roku 2007 stojí na vratkých základoch (alebo na nich stojí už od začiatku?). Banky sa už smelo púšťajú do veľmi rizikových operácií, pretože si myslia, že ich štáty budú zachraňovať z verejných zdrojov. Veď prečo nie? Veď sú TOO BIG TO FAIL! Hypotekárna kríza v USA v rokoch 2007-2008 bola asi tiež len špička ľadovca. Finančné domy „lobovali" za svoju vec tak dlho dokým mohli a dokým sa ten domček z karát nezosypal. Potom prišiel nový prezident a.k.a. Yes we can, (pozn. prezident Yes we can je podľa môjho názoru stále lepšia voľba ako prezident Čo je dobré pre General Motors, to je dobré pre Ameriku) a jeho poradcami sa stali znova ľudia z týchto nemenovaných finančných domov. Presne tak. Finančníci z Lehman Brothers, Merril Lynch, Freddie Mac, Citigroup... si povedia jedno veľké Yes we can!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neoliberálna kritika

Vždy si rád prečítam nejakú podobnú kritiku týkajúcej sa zlého stavu západných ekonomík. Dokáže ma nabudiť, prelomí moju lenivosť a prinúti ma napísať aspoň koment na kamarátov Facebook status. Minule ma hneď šokoval úvod. Dozvedel som sa napríklad, že keynesianizmus vlastne pred 40 rokmi nezomrel a stále je to ekonomická mainstreamová ideológia. No taký istý by som si tým nebol. Washingtonský konsenzus platí od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Je hlavnou dohodou medzi MMF, SB a USA dávajúcu zelenú pre nový hlavný ekonomický prúd vyznačujúci sa trhovým fundamentalizmom, dereguláciou, ale aj rastom produktivity práce spojeným s nepochopiteľnou stagnáciou miezd, prehlbovaním sa majetkových rozdielov, kďe 1% ľudí vlastní 40% svetového bohatstva. Dnes sa mu hovorí aj neoliberalizmus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bernanke sa chystá na QE3 a ECB znižuje sadzby na minimum. That's shocking! Don't you think? Áno. V období recesie je klasickou keynesiásnkou proticyklickou politikou aj znižovanie úrokových sadzieb a tzv. pumpovanie likvidity do systému. Samozrejme táto metóda môže mať aj svoje negatívne stránky. Nové peniaze sa prostredníctvom úverov dostávajú najprv k bankám, ktoré z novej likvidity majú najväčší prospech, pokým sa dostanú k poslednému článku v reťazci príde inflácia a dotyčný z toho žiadny prospech nemá. Alebo sa môžeme dostať touto politikou aj do extrémov napr. pasca likvidity je jasný príklad. Lenže dnes ako chcem zdôrazniť dominuje iný ekonomický prúd a kritizovať tvorcov hospodárskej politiky, že sú všetci keynesiáni, pretože sa rozhodli pre tento krok, nie je správne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeden slovenský think-tank píše, že regulácia je hlavný problém, príčina vzniku krízy a reguláciou len krízu zhoršíme. Zlo reguláciou na nesprávnych miestach áno, ale správnou dosiahneme viac ako keby sme nič nerobili. Za vznikom dnešnej krízy stojí podľa mňa nepochybne deregulácia (hlavne finančného sektora), tak ako to bolo do istej miery aj v tridsiatych rokoch 20. storočia, tak tomu bolo aj dnes. Stačí si len pozrieť film Inside Job a hneď pochopíte.

Zaujímavosť na záver. Podľa jedného nedávneho prieskumu sú na tom Slováci veľmi zle s finančnou gramotnosťou. Paradoxom však je, že máme najmenej zadlžené domácnosti v eurozóne. S tou nevedomosťou to potom až také zlé nemôže byť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

P.S. Blog som sa snažil písať iným štýlom ako predchádzajúce. Išlo mi skôr o vyjadrenie mojich názorov humornou a satirickou formou. Nejde o žiadny osobný útok na autorov spomínaných článkov.

Zdroje

http://finweb.hnonline.sk/2-56533780-kP0000_d-38

http://finweb.hnonline.sk/c1-56560950-nielen-libor-ale-aj-zlato-je-manipulovane-span-class-koment-komentar-span

http://byznys.lidovky.cz/manipuluji-banky-s-cenami-ropy-britove-to-prosetri-fxe-/firmy-trhy.asp?c=A120716_100820_firmy-trhy_rka

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/743-tato-mapa-ukazuje-propojeni-skupiny-bilderberg-se-vsim-na-svete

Vladimír Peciar

Vladimír Peciar

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po šiestich rokov znova aktivujem blog a trochu mením záber. O deficite normálnej ekonomickej debaty na Slovensku. O tom ako nenaletieť politikom a ich "odborným" reformám. O biednom stave slovenskej ekonómie (vedy). O aktuálnom ekonomickom výskume. O štúdiách, ktoré by mal každý dobrý ekonóm poznať. O tom, čo by mal dobrý ekonóm vedieť alebo čo má vedieť. Blog hlavne určený pre študentov a výskumníkov v ekonómii. Samozrejme všetci ostatní ekonómovia aj neekonómovia, ste tiež vítaní. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu