Stručne ku kríze alebo think-tankový brainwashing?

Autor: Vladimír Peciar | 18.7.2012 o 23:54 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  1254x

Po týždni „dovolenky" (u babky na vidieku s menšou dávkou agroturistiky) som si znova sadol k počítaču a hneď presurfoval noviny a stránky zo sveta politiky a ekonómie. Čuduj sa svetu, narazil som na pár analýz a článkov, ku ktorým by som sa rád stručne vyjadril.  

 

To tu už nikto nič negarantuje?

 

Piatykrát v priebehu mesiaca čítam o vývoji cien striebra a zlata na trhoch. Na ďalší mesiac hneď narazím na články, v ktorých sa píše o podozreniach z manipulácii cien zlata, ropy a medzibankovej sadzby LIBOR finančnými inštitúciami. Prvé čo ma napadlo bolo, že tie analýzy vývoja cien zlata a striebra sú asi na nič, keďže podľa prominentných bankárov je manipulovanie sadzbou LIBOR len špička ľadovca. Ďalej ma len všetky tieto informácie utvrdzujú v tom, že finančný svet  od roku 2007 stojí na vratkých základoch (alebo na nich stojí už od začiatku?). Banky sa už smelo púšťajú do veľmi rizikových operácií, pretože si myslia, že ich štáty budú zachraňovať z verejných zdrojov. Veď prečo nie? Veď sú TOO BIG TO FAIL! Hypotekárna kríza v USA v rokoch 2007-2008 bola asi tiež len špička ľadovca. Finančné domy „lobovali" za svoju vec tak dlho dokým mohli a dokým sa ten domček z karát nezosypal. Potom prišiel nový prezident a.k.a. Yes we can, (pozn. prezident Yes we can je podľa môjho názoru stále lepšia voľba ako prezident Čo je dobré pre General Motors, to je dobré pre Ameriku) a jeho poradcami sa stali znova ľudia z týchto nemenovaných finančných domov. Presne tak. Finančníci z Lehman Brothers, Merril Lynch, Freddie Mac, Citigroup... si povedia jedno veľké Yes we can!

 

Neoliberálna kritika

 

Vždy si rád prečítam nejakú podobnú kritiku týkajúcej sa zlého stavu západných ekonomík. Dokáže ma nabudiť, prelomí moju lenivosť a prinúti ma napísať aspoň koment na kamarátov Facebook status. Minule ma hneď šokoval úvod. Dozvedel som sa napríklad, že keynesianizmus vlastne pred 40 rokmi nezomrel a stále je to ekonomická mainstreamová ideológia. No taký istý by som si tým nebol. Washingtonský konsenzus platí od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Je hlavnou dohodou medzi MMF, SB a USA dávajúcu zelenú pre nový hlavný ekonomický prúd vyznačujúci sa trhovým fundamentalizmom, dereguláciou, ale aj rastom produktivity práce spojeným s nepochopiteľnou stagnáciou miezd, prehlbovaním sa majetkových rozdielov, kďe 1% ľudí vlastní 40% svetového bohatstva. Dnes sa mu hovorí aj neoliberalizmus.

 

Bernanke sa chystá na QE3 a ECB znižuje sadzby na minimum. That's shocking! Don't you think? Áno. V období recesie je klasickou keynesiásnkou proticyklickou politikou aj znižovanie úrokových sadzieb a tzv. pumpovanie likvidity do systému. Samozrejme táto metóda môže mať aj svoje negatívne stránky. Nové peniaze sa prostredníctvom úverov dostávajú najprv k bankám, ktoré z novej likvidity majú najväčší prospech, pokým sa dostanú k poslednému článku v reťazci príde inflácia a dotyčný z toho žiadny prospech nemá. Alebo sa môžeme dostať touto politikou aj do extrémov napr. pasca likvidity je jasný príklad. Lenže dnes ako chcem zdôrazniť dominuje iný ekonomický prúd a kritizovať tvorcov hospodárskej politiky, že sú všetci keynesiáni, pretože sa rozhodli pre tento krok, nie je správne.

 

Jeden slovenský think-tank píše, že regulácia je hlavný problém, príčina vzniku krízy a reguláciou len krízu zhoršíme. Zlo reguláciou na nesprávnych miestach áno, ale správnou dosiahneme viac ako keby sme nič nerobili. Za vznikom dnešnej krízy stojí podľa mňa nepochybne deregulácia (hlavne finančného sektora), tak ako to bolo do istej miery aj v tridsiatych rokoch 20. storočia, tak tomu bolo aj dnes. Stačí si len pozrieť film Inside Job a hneď pochopíte.

 

Zaujímavosť na záver. Podľa jedného nedávneho prieskumu sú na tom Slováci veľmi zle s finančnou gramotnosťou. Paradoxom však je, že máme najmenej zadlžené domácnosti v eurozóne. S tou nevedomosťou to potom až také zlé nemôže byť.

 

P.S. Blog som sa snažil písať iným štýlom ako predchádzajúce. Išlo mi skôr o vyjadrenie mojich názorov humornou a satirickou formou. Nejde o žiadny osobný útok na autorov spomínaných článkov.

 

Zdroje

 

http://finweb.hnonline.sk/2-56533780-kP0000_d-38

 

http://finweb.hnonline.sk/c1-56560950-nielen-libor-ale-aj-zlato-je-manipulovane-span-class-koment-komentar-span

 

http://byznys.lidovky.cz/manipuluji-banky-s-cenami-ropy-britove-to-prosetri-fxe-/firmy-trhy.asp?c=A120716_100820_firmy-trhy_rka

 

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/743-tato-mapa-ukazuje-propojeni-skupiny-bilderberg-se-vsim-na-svete

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?