reklama

Čína hegemón 21. storočia ? Part 4/4

Tak a sme na konci. Posledná časť bude venovaná detailnejšie hospodárskej stránke čínskeho súčasneho rozvoja a pozriem sa aj na demografické, kultúre a geopolictké faktory ovplyvnňujúce postavenie Číny v medzinárodnej politike a ekonomike. Záver bude môj vlastný, ako sa hovorí, z hlavy. Ďakujem za niektoré pripomienky, niekedy mi ujde prst na klávesnici a napišem blbosť, ktorú som nechcel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

(Pokračovanie časti 3.)...

Hospodárska kríza sa nevyhla ani Číne. Čínska vláda bola donútená prijať najväčší fiškálny stimul v časoch mieru vo výške približne 600 miliárd amerických dolárov.[1] Tento stimul bol nasmerovaný hlavne do stavebníctva a výstavby infraštruktúry. Čína je tiež závislá od vysokých temp rastu HDP, aby dokázala zamestnávať pracovnú silu, ktorá odchádza z vidieka do miest. Čínska centrálna banka drží úrokové sadzby umelo na nízkej úrovni, aby podporila úverovanie, a tým aj hospodársky rast. Domnievam sa však, že si touto ekonomickou politikou Čína koleduje o podobnú krízu, ako zasiahla Japonsko v 80. rokoch 20. storočia alebo takú, ktorá dnes ešte stále pretrváva. Stavebný ,,boom“ môže ľahko prerásť do finančnej bubliny a spustiť lavínu vážnych ekonomický problémov, ktorým Čína určite nechce čeliť. Posledné údaje tvrdia, že neregulovaný sektor tieňového bankovníctva v Číne dosahuje až 40 % HDP[2]. Takáto situácia môže byť veľmi nebezpečná hlavne preto, že hospodárska a finančná kríza, ktorá vypukla v Spojených štátov, má svoje korene v neregulovanom trhu s finančným derivátmi, ktoré sú doménou tieňového bankovníctva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Demografická situácia tiež nie je veľmi priaznivá. Politika jedného dieťaťa zapríčiní silný obrat vo vekovej štruktúre obyvateľstva a už teraz vyvoláva značné sociálne nerovnováhy. Čínska populácia starne nielen kvôli tejto politike. Politika jedného dieťaťa tento problém prehĺbila. Pri jednom dieťati bude problém uživiť dvoch rodičov a táto politika narúša tradičný model medzigeneračnej solidarity, kde sa deti pomáhajú starať o svojich rodičov. Politika jedného dieťaťa ďalej zapríčinila, že hlavne na vidieku rodičia dávajú prednosť synovi pred dcérou, ktorá sa vydá a odíde. Dnešný stav je približne 118 mužov na 100 žien.[3] Nie je to len problém spoločenský, ale aj ekonomický.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z geopolitického hľadiska Čína nemá také vhodné podmienky stať sa hegemónom, ako mali Spojené štáty v 19. a 20. storočí. Ako už bolo spomínané, Spojené štáty využili 19. storočie na položenie základov svojho hegemónneho postavenia. Následne z oboch svetových vojen vyšli ako víťaz a ich veľmocenské postavenie bolo silno zakotvené. Túto situáciu Spojené štáty znova využili. Vznikom medzinárodných organizácií (napr. OSN, GATT (WTO), MMF, SB[4]), v ktorých majú Spojené štáty naďalej dominantné postavenie, nepriamo formovali medzinárodný poriadok podľa svojich záujmov. Čína sa nachádza v zložitejšej situácii. Vzťahy medzi najbližšími susedmi sú poznačené otvorenými vojenskými konfliktmi z nedávnej minulosti. Rusko-čínske vzťahy sú ovplyvnené hraničným vojenským konfliktom z roku 1969. Rusko taktiež vidí Čínu ako svojho konkurenta v Ázii a pozorne sleduje jej ekonomický a politický vývoj. Ďalším ázijským konkurentom Číny je India. Aj s týmto štátom mala v minulosti, konkrétne v roku 1962, pohraničný vojenský konflikt. Vzájomné vzťahy ešte nie sú normalizované a India je veľmi znepokojená modernizáciou čínskej armády a jej spoluprácou s Pakistanom. Japonsko-čínske vzťahy taktiež nepatria medzi priateľské. Pretrvávajúce spory o ostrovy Senkaku a nevraživosť zakorenená v historických konfliktoch nie sú priaznivé ani pre jednu stranu. Čína sa stále nachádza v nepriaznivej geopolitickej situácii, ktorá môže brániť jej nástupu ako hegemóna 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keby sa Číne podarilo vyriešiť tieto ekonomické a politické problémy, stále nám ešte zostáva kultúrny pilier a legitimita hegemónneho postavenia. Myslím si, že v tejto oblasti je odpoveď jednoznačná. Čínsky komunistický represívny režim v žiadnom prípade nemôže legitimizovať potencionálne hegemónne postavenie Číny v budúcnosti. Hodnoty ako ľudské práva, osobná sloboda alebo demokracia sú silno zakorenené v myslení nielen amerického obyvateľstva. Boli totiž nenásilne ,,exportované“ takmer do celého sveta. Spojené štáty dlho prosperujú vďaka týmto ideologickým výhodám, najmä vo vzťahu ku komunistickému režimu v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Čína – naozaj hegemón 21. storočia? Myslím si, že nie. Tým nechcem povedať, že pozícia súčasného hegemóna je neotrasiteľná. Spojené štáty taktiež čelia vážnym ekonomickým problémom, rastúcej príjmovej a majetkovej nerovnosti či oslabeniu svojej morálnej pozície v medzinárodných vzťahoch. Je pravda, že dochádza k určitému oslabeniu amerického hegemónneho postavenia hlavne kvôli vzostupu nových regionálnych mocností. Medzinárodná politika je v procese neustáleho historického vývoja a je prirodzené badať vzostup nových, silných aktérov v oblasti medzinárodnej politiky. „Americký odpočinok“[5] ako prechodné obdobie Spojených štátov môže byť charakterizovaný ako príprava na nové geopolitické usporiadanie sveta, v ktorom Spojené štáty môžu byť naďalej hegemónom, ale forma a postupy, akými budú dosahovať svoje ciele, budú odlišné. Z Číny sa podľa môjho názoru stane regionálny hegemón, ale globálny tak skoro nie. Pre Čínu je 21. storočie obdobím prekonávania ekonomických, spoločenských a politických prekážok a problémov, ktoré môžu Čínu ešte dlhodobo trápiť. Krajina s autoritatívnym režimom, vysokou ekonomickou silou, ale nízkou ekonomickou úrovňou potrebuje ešte čas.

[1] Reflating the Dragon. [cit. 22-11-2013]. Dostupné na internete: < http://www.economist.com/node/12606998>

[2] Chinnese Think Tank Puts Shadow Banking at 40% of GDP. [cit. 22-11-2013]. Dostupné na internete: < http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2013/10/09/chinese-think-tank-puts-shadow-banking-at-40-of-gdp/>

[3] Švihlíková, I.: Globalizace a krize. 2010. s. 233

[4] Organizácia spojených národov, Svetová obchodná organizácia, Medzinárodný menový fond, Svetová banka

[5] Podľa: Tuček, F., Typoltová, J.: Americký odpočinek

Vladimír Peciar

Vladimír Peciar

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po šiestich rokov znova aktivujem blog a trochu mením záber. O deficite normálnej ekonomickej debaty na Slovensku. O tom ako nenaletieť politikom a ich "odborným" reformám. O biednom stave slovenskej ekonómie (vedy). O aktuálnom ekonomickom výskume. O štúdiách, ktoré by mal každý dobrý ekonóm poznať. O tom, čo by mal dobrý ekonóm vedieť alebo čo má vedieť. Blog hlavne určený pre študentov a výskumníkov v ekonómii. Samozrejme všetci ostatní ekonómovia aj neekonómovia, ste tiež vítaní. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu